O Grupie Mubea

Nasze misje i wizje

Grupa Mubea jest światowym liderem w rozwoju i produkcji produktów motoryzacyjnych o unikalnych cechach, które zmniejszają masę pojazdu, a tym samym przyczyniają się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji CO2.

Jesteśmy zaangażowani w tworzenie zrównoważonego wzrostu biznesu, który zapewnia wartość dla klientów, pracowników, akcjonariuszy i środowiska. Jako firma rodzinna dążymy do osiągnięcia długoterminowej stabilności finansowej i rentowności.

Nacisk na innowacje techniczne i doskonałość operacyjną wynika z naszych ambicji, aby stać się jednym z 100 najlepszych światowych dostawców motoryzacyjnych do roku 2020. Nasze wyjątkowe technologiczne know-how odnosi się również do produktów z branży ogólnej.

Chcemy to osiągnąć poprzez naszych wysoko cenionych, wykwalifikowanych, zmotywowanych i zróżnicowanych ludzi, którym oferujemy długoterminową, zindywidualizowaną karierę.

Mubea w liczbach

4Kontynenty
20Krajów
48Zakładów produkcyjnych
106Lat doświadczenia
600Stypendystów
14000Pracowników
Czego nie wiesz o nas?

Jesteśmy liderem innowacji technologicznych w świecie motoryzacyjnym.

Dla kogo produkujemy

W Polsce produkujemy części samochodowe dla całego świata

ZAKŁAD W ZIMNEJ WÓDCE

Fabryka w pobliżu Ujazdu (na pograniczu województwa opolskiego i śląskiego) powstała w 2016 roku. W dwóch halach produkcyjnych tworzymy produkty najwyższej jakości dla przemysłu motoryzacyjnego. Obecnie zatrudniamy ponad 600 pracowników.

Więcej tutaj

Nasza podróż przez historię

1916

Założenie firmy

W dniu 27 czerwca 1916 roku zawarto umowę najmu. Na mocy tej umowy, wdowiec Josef Vigener wynajął w Attendorn budynek fabryki w swoim ogrodzie na Spindelsburggraben. Cena wynosiła 230 marek rocznie, a początek dzierżawy datowany jest na 1 sierpnia 1916. Ta data jest uważana za oficjalną datę założenia firmy. Z dokumentacji wiemy, że początki pierwszych ręcznie wykonanych sprężyn płaskich sięgają roku 1914.

1920

Powstanie Muhr und Bender

Pismo z 28 września 1920 roku skierowane do Sądu Okręgowego może być uznane za rodzaj aktu urodzenia. Pan Ludwig Bender wchodzi do firmy jako osobiście odpowiedzialny partner i powstaje nowa, ostateczna nazwa firmy Muhr & Bender.

1931

Znak towarowy Mubea

Od 12 listopada 1931 roku produkty firmy mają własną markę, która została nadana przez berliński Urząd Patentowy w Berlinie „na mocy przepisów o ochronie znakowania towarów”. Nazwa Mubea, która od dawna stała się stałym określeniem, składa się z pierwszych liter nazwisk dwóch właścicieli Mu (hr), Be (nder) i A (ttendorn) – czyli miejscowość.

1934

Początki kształcenia zawodowego

Mubea stale rośnie i odczuwa potrzebę kształcenia własnych specjalistów. Ważną datą w historii firmy jest zatem listopad 1934 rok, kiedy utworzono wydział praktyk. W pierwszym roku było 19 uczniów, z których jedenaście przeszło nauczanie pomyślnie do zakończenia.

1938

Śmierć ojca założyciela

Życiowe osiągnięcia Josefa Muhra, starszego, który wykonywał różne zadania w firmie, zasługują na uczciwe uznanie. Posiadał ogromne sukcesy zawodowe, a jednocześnie priorytetem dla niego było dobro swojej rodziny. Będąc pracownikiem produkcyjnym, szybko dostrzegł wartość niezależnego i autonomicznego życia. Swój sukces zawdzięcza dyscyplinie, ciężkiej pracy i wyobraźni oraz temu, że nie bał się eksperymentować, kwestionując dotychczasowe standardowe metody.

1953

Utworzenie oddziału w Południowej Afryce

Mubea powiększa się i zakłada pierwsze biuro poza Attendorn w Krugersdorp. Przedsięwzięcie to miało na celu zabezpieczenie rynku eksportowego i koncentrowało się głównie na produkcji sprężyn i szczypiec dla przemysłu rzemieślniczego. Jednak historia pierwszego oddziału poza Attendorn nie jest przykładem udanego kroku – zamknięcie tego pierwszego oddziału miało miejsce w 1985 roku.

1950-1960

W drodze na szczyt

Na początku lat 50-tych Muhr & Bender, a także największa firma produkcyjna w regionie przeniknęły dalej w świat, potwierdzając udział w wielu targach. Dokumenty z archiwów biznesowych dokumentują udział produktów Mubea w pięciu różnych wystawach w 1951 roku.

Zdjęcia z Międzynarodowej Wystawy Samochodowej we Frankfurcie, targów w Kolonii i pierwszej wystawy europejskich obrabiarek w Paryżu ilustrują wszelkie starania, jakie firma wykonała podczas prezentacji na targach.

1966

Muhr und Bender - pierwsze półwiecze

1500 pracowników i stale rosnący eksport do 92 krajów, Mubea może być dumna z dokładnie 50 lat od momentu powstania. Emblemat firmy znajduje się na rynkach światowych i dużych wystawach w Europie oraz wysokiej jakości markach zamorskich.

1982

Odważny krok: Ameryka

Po wielu negocjacjach w Wolfsburgu i Detroit, po miesiącach przygotowań podpisano umowę z VW i zdecydowano o umieszczeniu fabryki w mieście Florence w stanie Kentucky. Po blisko sześciu miesiącach prac przygotowawczych produkcja pierwszych resorów osiowych rozpoczęła się w połowie czerwca 1982 roku.

1984

Współzałożyciel firmy Josef Muhr JR umiera

Prawie siedemdziesiąt lat temu założył Muhr und Bender w 1916 roku, w połowie pierwszej wojny światowej. Pomyślny rozwój tego społeczeństwa jest jego życiową pracą. Dzięki wdrożeniu i pomysłom Mubea stała się znanym i cenionym symbolem.

1995-1998

Kampania przemysłowa w Czechach

Muhr und Bender był jedną z pierwszych firm, które dostrzegły potencjał gospodarczy Republiki Czeskiej. Ta wiedza doprowadziła do stworzenia i rozwoju dwóch zakładów, które zaliczają się do najważniejszych w całej grupie i nadal wzmacniają swoją pozycję.

1997-2000

Mubea Brazylia

Kolejnym strategicznym rozwojem firmy była Ameryka Południowa, w szczególności Brazylia. Ponieważ prawie wszyscy przedstawiciele producentów samochodów byli reprezentowani w tym kraju w latach 90. XX w., a import z europejskiego przemysłu zaopatrzeniowego był mocno obciążony cłami brazylijskimi, Mubea zdecydowała o utworzeniu zakładu produkcyjnego w odległości 130 km od Sao Paulo.

2005-2010

Działania budowlane w Indiach

W 2005 roku Mubea rozpoczęła handel i otworzyła biuro handlowe w Delhi. Dostarczanie na rynek indyjski z zewnątrz jest ekonomicznie niekorzystne w dłuższej perspektywie ze względu na wysokie koszty transportu i należności celne przywozowe. W marcu 2007 roku utworzono oddział produkcyjny w pobliżu finansowej stolicy Bombaju.

2016

100 lecie Mubea

Światowe uroczystości towarzyszą temu ważnemu jubileuszowi korporacyjnemu. Z 10 pracowników w 1916 roku liczba ta wzrosła do 13 000. Powierzchnia produkcyjna wzrosła z ponad 100 000 m² do ponad 500 000 m², a liczba oddziałów wzrosła o 35. Dzięki innowacyjnemu podejściu Mubea jest jedną z najważniejszych firm działających w branży motoryzacyjnej i samochodowej. Z naszymi śmiałymi planami patrzymy w przyszłość.

2016

Początki w Polsce

Dzięki strategicznemu położeniu w regionie i wysokim kwalifikacjom pracowników Polska była oczywistym wyborem dla dalszej ekspansji firmy. Formalnie firma została założona w 2015 roku, natomiast już w kwietniu 2016 roku rozpoczęliśmy produkcję na wydziale opasek zaciskowych, w czerwcu 2016 na wydziale sprężyn talerzowych.

Looking to the future

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com